KADIN MECLİSİ

Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi

Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi, Nilüfer’de yaşayan kadınları din, dil, ırk, kültür, sınıf, eğitim ve düşünce farkı gözetmeksizin temsil etmek için kurulan ve sesini demokratik yollarla duyuran bir meclistir. Kadınların yaşamın her alanında yaşadığı eşitsizlikleri ortadan kaldırmak, kadını hedef alan her türlü şiddetle mücadele etmek, bu mücadelenin en önemli ayağı olarak toplumsal farkındalık yaratmak, ekonomik, siyasal ve sosyal yaşamın her alanında söz sahibi olmalarını sağlamak, kent yaşamına katılma ve kente ait olma duygularını geliştirilmek, kaliteli ve yaşanabilir bir kent yönetiminde aktif rol almalarına ön ayak olmak ve çağdaş yaşamda anne, eş vb gibi alt kimliklerle değil kadın üst kimliğinin ön plana çıkartılarak kadınların sosyal-kültürel ve bilimsel gelişme içinde özgür düşünen, hak ve özgürlüklere saygılı, üretken ve eşit haklara sahip bireyler olması yolunda katkı koymayı ve bu amaç doğrultusunda eğitim, araştırma vb etkinliklerde bulunmayı amaçlar.

TÜZÜK
YÜRÜTME KURULU
Serpil Altun
Kadın Meclisi Başkanı
Nilgün Alpak
Yürütme Kurulu
Mine Özen
Yürütme Kurulu
Hediye Çelik
Yürütme Kurulu
Tülin Geçer
Yürütme Kurulu
Dilek Mercan
Yürütme Kurulu
Dilek Bay
Yedek Yürütme Kurulu
Müjgan Daver
Yedek Yürütme Kurulu
Müberra Özdemir
Yedek Yürütme Kurulu
Nazlı Ünalan
Yedek Yürütme Kurulu
Esin Karabulut
Yedek Yürütme Kurulu
ÇALIŞMA GRUPLARI

KADIN MECLİSİ ÇALIŞMA GRUPLARI 

Kadın-Siyaset ve Hukuk Grubu

Kadınları hukuksal hakları ile ilgili bilgilendirmek, kadınların aktif siyasal yaşama katılımını desteklemek amacına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. 

Çevre-Sağlık-Engelliler Grubu
Çevreyle ilgili çeşitli etkinlikler ile çevre duyarlılığını arttırıcı çalışmalar yapılmaktadır. Engelliler yararına çaylar düzenlenmektedir. 

Eğitim - Kültür Sanat ve Gezi Grubu
Nilüfer’de, paneller, söyleşiler eğitici faaliyetler yürüten grup içerisinde bir de Tiyatro Grubu oluşturulmuştur. Gezi ile ilgili de, Kent Konseylerine bağlı Kadın Meclislerini ziyarette bulunup deneyim paylaşımı yapılmaktadır. Her yıl 8 Mart ve 25 Kasım tarihlerinde, Kadın Meclisi üyelerinin hazırladığı programla çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. 

Kadınca Lokal Çalışma Grubu 
P
anellerin, söyleşilerin, düğün, kına, nişan gibi organizasyonların düzenlendiği Kadınca Lokal’de, bu etkinliklerden elde edilen gelir Sığınma Evi’nde kalan kadınların ihtiyaçları için kullanılmaktadır. 

El-İzi Gönüllü Sanat Atölyesi
Atölyede, Kadın Meclisi gönüllü eğitmenleri tarafından, kadınların istihdamına yönelik kurslar düzenlenmektedir.  

HABERLER
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi 9. Seçimli Genel Kurul Delege Listesi
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü`nde coşkuyla yürüdük.
İkinci El ve Takas Pazarı`nın ikincisini Konak Mahallemizde gerçekleştirdik.
Danıştay 10. Dairesi`nin, İstanbul Sözleşmesi`nin Cumhurbaşkanı kararı ile fesh edilmesi işleminin iptali istemiyle açılan davada verdiği ret kararını kabul etmiyoruz demek için bileşeni olduğumuz Bursa Kadın Platformu ile birlikte bir basın açıklaması gerçekleştirdik.
Bileşeni olduğumuz Bursa Kadın Platformu, katledilen Asya Pınar Üzümcü için sokaktaydı.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde `Asla Pes Etme` diyerek yine alanlardaydık.
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi gönüllülerimiz, boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından öldürülen Aygül Yıldız`ın duruşması için Bursa Adliyesi önündeydi.
Nilüfer El Sanatları Şenliğimizin ikincisini yeni yıl öncesi yaptık.
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi gönüllülerimiz, 20 Ağustos 2020`de öldürülen Serpil Şentürk için Bursa Adliyesi önünde toplandı ve kadın cinayetlerini protesto etti.
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü`nde ``İstanbul Sözleşmesi`nden, Haklarımızdan ve Hayatlarımızdan Vazgeçmiyoruz, Mücadele ve Dayanışmaya Devam!`` demek için bir araya geldik.
Kız Kardeşlik Köprüsü kapsamında Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisimiz ile Nilüfer Belediyesi`nin ortaklaşa gerçekleştirdiği Nilüfer El Sanatları Şenliğimizi tamamladık.
Kız Kardeşlik Köprüsü kapsamında Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisimiz ile Nilüfer Belediyesi`nin ortaklaşa gerçekleştirdiği Nilüfer El Sanatları Şenliği`nin ilk gününü tamamladık.
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi`nin 8. Seçimli Genel Kurulu, Nilüfer Nikahevi Yakut Salon`da gerçekleşti. 66 delegenin 63`ünün oyunu alan Serpil Altun, Kadın Meclisimizin yeni başkanı oldu.
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi 8. Seçimli Genel Kurulumuz 14 Ekim Perşembe saat 17.00`de Nilüfer Nikahevi Yakut Salon`da gerçekleşecektir.
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisimiz yeni dönem ilk toplantısını uzun bir aranın ardından yüz yüze gerçekleştirdi.
3 sene önce henüz 16 yaşındayken Aslan Atilla Kurtbaş tarafından darp edilen, alıkoyulan, istismara uğrayan Ü. K’nın adalet arayışı için Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi ve tüm kadınlar olarak bugün bir aradaydık.
Sosyolog Merve Yalçınkaya Özdemir ile `İstanbul Sözleşmesi`nin dünü, bugünü, yarını` söyleşisini gerçekleştirdik.
Nilüfer Kent Konseyi Kız Kardeşlik Köprüsü Kadın Dayanışma Ağı kapsamında İnci Dönüşüm Derneği ile birlikte `Kadın Çemberi` atölyesi gerçekleştirdik.
``Hayatımız, Haklarımız, Mücadelemiz Bizimdir!`` diyerek, Nilüfer Belediyesi Halk Evi önünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü basın açıklamamızı gerçekleştirdik.
Pandemi sürecinde artan ekonomik kriz ile şiddetin mağduru olan kadınlarla dayanışmak için uzun zamandır yaptığımız çalışmaları hayata geçirdik.
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi, Nilüfer Belediyesi Eşitlik Komisyonu ve Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Eşitlik Birimi ile CEMR Avrupa Konseyi şartı konusunda görüşme gerçekleştirdi.
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele Günü’nde Morfidan Kadın Ormanı’nda pandemi kuralları çerçevesinde bir araya geldik, bir kez daha ‘Haklarımızdan ve Hayatlarımızdan Vazgeçmiyoruz’ diyerek tepkimizi dile getirdik.
Bileşeni olduğumuz Bursa Kadın Platformu, Nilüfer Kent Konseyi`nde ``İstanbul Sözleşmesi`ni tartışmaya açanlara sözümüz var. Haklarımız pazarlık konusu değil`` diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.
16 yaşındayken alıkonulan, darp edilen ve istismara maruz bırakılan Ü.K. ile dayanışmak için Bursa Adliyesi`nde basın açıklaması yaptık.
Kız Kardeşlik Köprüsü projesini geliştirmek için toplantılar devam ediyor.
Nilüfer Kent Konseyi`nde İstanbul Sözleşmesi Yaşatır afiş atölyesini gerçekleştirdik.
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi pandemi döneminde kadınların sorunlarına çare bulmak adına dayanışma ağı kurulması için atılacak adımlarla ilgili görüş alışverişinde bulunmaya devam ediyor.
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak kadın dernekleriyle toplantılarımızı sonlandırdık.
Bileşeni olduğumuz Bursa Kadın Platformu, ülkemizde bitmeyen kadın cinayetleri ve ortadan kaldırılmaya çalışılan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili Nilüfer Kent Konseyi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanımız Nergiz Döner okudu.
Covid 19 pandemisinden dolayı karantina sürecinde yaşanan ev içi şiddet oranında ciddi bir artış yaşandı. Son 10 günde 10 kadın katledildi.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında gerçekleşen etkinliklerin sonuncusu 29 Ekim Mahallesi`nde yapıldı ve kadınlar dayanışmayı yeşertti.
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisimiz, Türkiye`nin dört bir yanında gönüllere dokunmaya devam ediyor.
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Sevgi Atölyesi`nde yapılan çalışmada, Sivas Çiftçi Kadın Derneği temsilcisi Demet Erdinç`in yürütücülüğünde kır çiçeklerinden yaka kokartı tasarlandı.
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Sevgi Atölyesi gönüllülerinin yaptıkları üretimler ve bağışladığı eşyalar, Bursa Hayvanlarla Yaşam Derneği`nin Carrefour`da açtığı sokak hayvanlarına destek amaçlı kermes standına teslim edildi.
Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş, Kadın Meclisi Gönüllüleri ile 29 Ekim Kadınları Dayanışma Derneği, Kayapa Özel Eğitim İş Uygulama Okulu`na ziyarette bulunarak okul müdürü ve öğrencilerle bir araya geldi.
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi, Gemlik`e gezi düzenledi.
Kadın Meclisimizin bileşeni olduğu Bursa Kadın Platformu, Nilüfer Kent Konseyi önünde ``Çocuğa yönelik cinsel istismarın affı olmaz`` diyerek tepkilerini dile getirdi.
Bursa Kadın Kuruluşları Birliği Üyesi dernek temsilcileri ile Başkan Sibel Özbudak, Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi`ni ziyaret ederek gündemdeki kadın sorunlarını görüştüler ve ortak yapılacak çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulundular.
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü`nde sokaktaydık ve `İtirazımız var` diye haykırdık. Katılımın yoğun olduğu yürüyüşün ardından Nilüfer Belediyesi Halk Evi`ne İstanbul Sözleşmesi asıldı.
Karaman Dernekler Yerleşkesi`nde, `Hani Meral` belgesel gösterimi gerçekleşti. Ardından da Klinik Psikolog Alev Dumanoğlu`nun konuşmacı olarak katıldığı `Toplumsal dönüşümde kadın ve çocuk çalışmalarının önemi ve iyi örnekler` konulu söyleşi yapıldı.
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisimiz ve Mahalle Kadın Derneklerimiz, Zeyniler Çalıkuşu Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi`ni ziyaret etti. Verimli geçen buluşmada çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.
Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Yılın Yazarı Nezihe Meriç atölye çalışması Demirci Kütüphanesi`nde gerçekleşti.
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Tiyatrosu yeni dönemine hazır. Kadın Meclisi Tiyatrosu oyuncularımız ve eğitmen Erdal Gülver yeni dönemi ve çalışmaları planlamak için bir araya geldi.
Trabzon ve Düzce`den ziyarete gelen Kadın Derneklerine Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nergiz Döner tarafından meclis çalışmaları hakkında bilgilendirme yapıldı. Ziyarette karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.
4-5-6 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen Pati Festivali`nde, Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi`ne ve Kadın Meclisi Başkanı Nergiz Döner`e yapmış oldukları destek ve katkıları için Bursa Hayvanlarla Yaşam Derneği (BUHAYDER) tarafından plaket sunularak teşekkür edildi.
Pazaryeri Belediyesi`nde Özel Kalem Müdürlüğü yaptığı sıralarda görevinden sürülen Tekin, 31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanlığına aday olarak seçimi kazanmıştı.
Bileşeni olduğumuz Bursa Kadın Platformu, yaşanan kadın cinayetleri ve çocuk istismarı olaylarıyla ilgili bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası, Bursa`daki yerel yönetimlere taleplerini iletmek için bir araya gelen heyet, Nilüfer Belediyesi ile görüşmesini gerçekleştirdi.
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi El İzi Gönüllü Sanat Atölyesi, 21. Uluslararası Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günleri`ne katıldı.
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nergiz Döner ve yürütme kurulu üyeleri, Nilüfer Belediyesi Meclis Üyesi Vildan Özkula`yı ziyaret etti.
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nergiz Döner, yürütme kurulu üyeleri Zarif Ulak ve Gülistan Boz bugün Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer`i ziyaret etti.
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi`ne, Bursa Hayvanlarla Yaşam Derneği tarafından plaket takdim edildi.
PoziFit kadınlarla birlikte
Konuk Özlem Gürses Tatar
Kadın Meclisi'nde film gösterimi
Kadınlar ÇEK için oynadı
Çocuklara kedicikler
Projeler anlatıldı
Erdal Gülver'in imza günü
Atölye çalışması
Kadın dostu kent nasıl olmalı?
Yaşasın kadın dayanışması!
Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği
Kadınlar ingilizce öğreniyor
Koza Kadın Derneği çalışmalarını anlattı
Hemofili Derneği yararına
Mor şapka atölyesi
Miyuki kadın işareti broşlar
Erdem'e filografi tablo hediyesi
Kadınlar akşam toplantısında
Yenileşim ve Dikiş Kursu
Kadın Meclisi ziyareti
El yapımı ürünler
Kadınlardan müze ziyaretleri
Kadınlara iletişim eğitimi
İdeolojik Bir Tasarım Olarak Aşk
Yeni toplantı
7. Seçimli Genel Kurulu
Yılbaşı kutlaması
Plastik tüketiminin azaltılsın
Herkes onu kulanmalı
Kadın mücadelesinin simgesi
Pasta keserek kutladılar
Rengarenk çalışmalar
Hukuksal haklarımız atölyesi
Atölyelere devam
Yaşasın kadın dayanışması!
Maske takma etkinliğine destek
Dayanışma Merkezleri Kurultayı
Kadınca Lokal'de turşu yapımı
Meme Kanseri Farkındalık Ayı
Akşam toplantıları
Kadınlar her alanda var olmalı!
Yine bir kadın cinayeti!
Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi ziyareti
Can dostlarımızı seviyoruz
1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı
NKK Kadın Meclisi toplantısı
Halı Kültür ve Sanat Festivali
Kanserle Savaş Derneği ziyareti
AÇEV ve KOZA Kadın ziyareti
STK ziyaretlerine devam
Sapanca El Sanatları Festivali
Leyla, Eylül son olsun çocuklar yaşasın!
Can dostlarımıza sahip çıkalım
İşçi Filmleri ile veda
Kadın Meclisleri Koordinasyon Toplantısı
AÇEV'den bilgilendirme
Sevgi Soysal söyleşisi
Fotoğraflar ile zaman yolculuğu
Kadınlara madalya
Müftülük nikahına karşı eylem
Bu yasalar böyle geçmez!
Kır Çiçekleri projesine destek
Çağdaş Eğitim Kooperatifi bizimle
Gönen el işi pazarı ziyareti
Nilüfer`de kadın, hayata yakın
Semra Bayrak ile tavşan örme atölyesi
Meliha Dinç Okyay ile Yemek Atölyesi
Kadın Meclisi Tiyatrosu ile röportaj
KETEM`den kadınlara bilgilendirme
Öğrencilere burs imkanı
İki tekerleğin özgürlüğü
Mobil fotoğrafçılık ve fotoğraf makinesi
Kadınlar Birlikte Güçlü
Kadınlara referandum bilgilendirmesi
Kadın işçiler için taziye ziyareti
Orhan Kemal Okuma Atölyesi
Anayasa değişikliği ve referandum
Anam Bacım Avradım Adana`da
Anam Bacım Avradım Tarsus`ta
Birlikte güçlüyüz! Yaşasın 8 Mart!
Dünyanın yarısıyız, birleşsin seslerimiz!
Kadınlar Otizm Derneği için sahnede
Kadınlardan bilgilendirme
Kadınlar birlikte daha güçlü
Kadınlar Bursa Adliyesi'nde
Tiyatro Grubu fark yarattı
Dilde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği
Mehmetçiğin yeni yılı kutlu olsun
Kadınlar şiddete dikkat çekti
Tuch Expo Elişi ve Hobi Fuarı
Nilüfer’de Kadın Hayata Yakın
Kadına yönelik şiddete son!
Sus sus nereye kadar?!
El emeği, göz nuru işlemeler
Kadın Meclisi'nden 10 Kasım anması
Kadın Meclisi'ne bilgilendirme
'Sandıktaki servet, gel sen de üret'
Kadınlar üretiyor
Kadınlar tuvalde hünerlerini sergiliyor
Enerji, su, gıda, eşya ilişkisi
El-İzi Gönüllü Sanat Atölyesi
Kadınlardan şortlu eylem
Kadın Sağlığı Eğitimi sertifika töreni
Yeni dönem ilk toplantısı
Kadın Sağlığı Eğitimleri'nde sona gelindi
El İzi Gönüllü Sanat Atölyesi Gölcük'te
El-İzi Resim Sergisi
Büyükşehir Belediyesi Huzurevi kermesi
El İzi Kadın Emeği Derneği
Çocukların gülüşleri için direneceğiz
Kadınlardan hemşirelere kutlama
Kadınlara otizm bilgilendirmesi
Aromalı Sezaryen
Yazar Gonca Özmen söyleşisi
Dörtçelik Hastanesi'ndeki çocuklara ziyaret
El-İzi Gönüllü Sanat Atölyesi'nden Filografi Sergisi
Kadın Meclisi basın açıklaması
Denizli Kent Konseyi ziyareti
Aromalı Sezaryen festivalde
Kadınlar yönetmenlerini unutmadı
Sema Ramazanoğlu istifa etsin!
Kadınlara tam not
Kadın Meclisimize ziyaret
Kadın Meclisi'nde sağlıklı yaşam
Cansel Buse Kınalı basın açıklaması
Özgecan Aslan basın açıklaması
Kadınlar yine ayakta alkışlandı
Kadın Meclisi kıyafet dikiyor
Cam Vitray Kursu
Anam Bacım Avradım'la Panayır'dayız
Lozan Mübadilleri Vakfı bizimleydi
Anam Bacım Avradım sahnede
El Sanatları kurslarına devam ediyor
El-İzi'nde kurslara devam
Kadına Yönelik Şiddet Son Bulsun!
Kadınlar savaş istemiyor!
Erkek Şiddeti Son Bulsun!
Kadın Meclisi öğretmenleri unutmadı
Anam Bacım Avradım
Kadınlar yeni oyuna hazırlanıyor
NKK Kadın Meclisi Ata'yı andı
Anam Bacım Avradım Küçükkuyu'da
Yeni sezon ilk toplantısı
Gönüllülerden Filografi Sergisi
Tecavüzcüleri tutuklayın!
Yaşasın Kadın Dayanışması!
Kadın Meclisimiz Yaz Panayırı'nda
Kahkaha terapisinde buluştu
Anam Bacım Avradım Kadınlar Koğuşunda
KAdın Meclisi Tiyatro Grubu Akçalar'da
Kadınlar ayakta alkışlandı
Kadınlara öfke konntrolü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
Kadın Meclisi Tiyatro Grubu sahnede
Kadına şiddete, tacize, tecavüze dur de!
NKK Kadın Meclisi Tiyatro Grubu
Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi yeni başkanını seçti
Amargi Kadın Akademisi Nilüfer'de
Kadın Meclisi toplantısında panik bozukluklar
Kadun Meclisi Yeni Yıl Çayı
Kadın Meclisi yine sahnede
Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir!
NKK Kadın Meclisi Tiyatro Grubu yönetmenine kutlama
Kadın Meclisi öğle yemeğinde buluştu
Kadınca Lokal’de imza günü...
Kadın Meclisleri İkinci Buluşması
Kadın Meclisi Toplantısı’nda iletişim eğitimi…
Nilüferli kadınlar Biga'da
El-İzi Atölyesi Filografi Sergisi
Kadın cinayetleri son bulsun!
Ulusal Koordinatörler Nilüfer'de
Kadın Meclisi Amasra'da...
Kadın Meclisi Huzurevinde...
Kadın Meclisi’nden anneler günü kutlaması
Nilüfer'de lider kadınlar...
LÖDER yararına Aromalı Sezaryen Oyunu
Kadın Meclisleri Söke'de
Bir Kadın Uyanıyor...
Kadın Meclisi Toplantısında Eğitim
Kadın Meclisi'nden Bozbey’e Ziyaret
Sosyal Medya’ da bize katılmayı unutmayın !
Nilüferli olmanın ayrıcalığını yaşamak, etkinliklerimizden haberdar olmak ve üyemiz olmak isterseniz lütfen e-posta adresinizi yazınız…